Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Motorola moto x4 is a ₹21,999 smartphone from motorola. It was released in 11/12/2017 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.2 inches IPS LCD display, a Octa core, 2.2 GHz, Cortex A53 processor, a 12 MP camera setup, and a battery with Turbo Power charging.
The Moto X4 has a sleek design. It features a 5.2 inches IPS LCD display. It's 7.9 mm thick and weighs 163 N/A.
The Moto X4 features a 5.2 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 424 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The motorola Moto X4 is powered by a Octa core, 2.2 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹21,999. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Moto X4 has a 12 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The Moto X4 is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged Turbo Power.
| Battery | 3000 mAh |
| Display | 5.2 inches |
| RAM | 3 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Storage | 32 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Operating System | Android v7.1 (Nougat) |
| Custom Ui | Stock |
| Launch Date | November 13, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 630 |
| Graphics | Adreno 508 |
| Processor | 2.2 GHz |
| RAM | 3 GB |
| Internal Storage | 32 GB |
| External Storage | 2 TB |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 424 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.2 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 148.3 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 163 |
| Width | 73.4 mm |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Waterproof | Water resistant, IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 148.3 |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Resolution | 12 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Sensor | CMOS image sensor |
| Camera | 12 MP |
| Primary Camera | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Physical Aperture | F2.0 |
| Front Camera Sensor | CMOS image sensor |
| Quick Charging | Turbo Power |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 3000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 2 TB |
| Internal Memory | 32 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Front |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Motorola Moto X4 ₹ 21,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 5.2 inches |
| Battery | 3000 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 3 GB |
| Rear Camera | 12 MP |
| Processor | Octa core, 2.2 GHz, Cortex A53 |
Ad



Ad
Ad
Ad