Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Motorola one is a ₹9,490 smartphone from motorola. It was released in 03/24/2019 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.9 inches IPS LCD display, a Octa core, 2 GHz, Cortex A53 processor, a 13 MP camera setup, and a battery with Turbo Power charging.
The Motorola One has a sleek design. It features a 5.9 inches IPS LCD display. It's 7.9 mm thick and weighs 162 N/A.
The Motorola One features a 5.9 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 285 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The motorola Motorola One is powered by a Octa core, 2 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹9,490. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Motorola One has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Motorola One is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged Turbo Power.





| Battery | 3000 mAh |
| Display | 5.9 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Custom Ui | Android One |
| Launch Date | March 25, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 |
| Graphics | Adreno 506 |
| Processor | 2 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| Bezel Less Display | with notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 285 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5.9 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 150 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 162 |
| Width | 72 mm |
| Colours | Clear White, Ceramic Black |
| Build Material | Back: Plastic |
| Waterproof | Splash proof |
| Dimensions | 150 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Turbo Power |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 3000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Motorola Motorola One ₹ 9,490 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Vivo Y19s 5G ₹ 10,999 | ![]() Vivo T4 Lite ₹ 10,499 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19s Pro ₹ 10,092 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.9 inches | 6.77 inch | 6.74 inch | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.68 inches |
| Battery | 3000 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 13 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 5 MP |
| Processor | Octa core, 2 GHz, Cortex A53 | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad