Ad
Available Colors :
black
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 5.5 inches Optic AMOLED display, a Octa core (2.45 GHz, Quad core, Kryo 280 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 280) } processor, a 16 MP camera setup, and a battery with Dash charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The 5 has a sleek design. It features a 5.5 inches Optic AMOLED display. It's 7.2 mm thick and weighs 153 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The 5 features a 5.5 inches Optic AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 401 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The oneplus 5 is powered by a Octa core (2.45 GHz, Quad core, Kryo 280 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 280) processor. It's priced at ₹25,499. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The 5 has a 16 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The 5 is equipped with a 3300 mAh. It supports fast charging and can be charged Dash.</p>




| Battery | 3300 mAh |
| Display | 5.5 inches |
| RAM | 6 GB |
| Operating System | Android v7.1.1 (Nougat) |
| Custom Ui | Oxygen OS |
| Launch Date | June 22, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 |
| Graphics | Adreno 540 |
| Processor | 2.45 GHz |
| Java | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | Optic AMOLED |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 154.2 mm |
| Thickness | 7.2 mm |
| Weight | 153 |
| Width | 74.1 mm |
| Colours | Slate Gray, Soft Gold |
| Build Material | Case: AluminiumBack: Aluminium |
| Rear Camera Features | Fixed Focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4616 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 16 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Dash |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 52 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SAR Value | 1.24 W |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Front |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() OnePlus 5 ₹ 25,499 | ![]() Vivo Y51 Pro ₹ 25,000 | ![]() Vivo Y500 Pro ₹ 25,000 | ![]() OPPO F31 Pro 5G ₹ 26,999 | ![]() Realme P4 Pro 5G ₹ 24,999 | ![]() Realme 15 5G ₹ 25,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches | 6.75 inch | 6.67 inch | 6.57 inches | 6.8 inches | 6.8 inches |
| Battery | 3300 mAh | 7200 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 8 MP | 32 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP |
| Ram | 6 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 16 MP | 50 MP | 200 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.45 GHz, Quad core, Kryo 280 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 280) | Octa core (2.5 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | 2.8 GHz | 2.5 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad