Ad
(Expected Price)
The Poco f6 5g is a ₹34,999 smartphone from poco. It was released in 05/22/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.67 inches AMOLED display, a NA processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 90 charging.
The F6 5G has a sleek design. It features a 6.67 inches AMOLED display. It's NA N/A thick and weighs NA N/A.
The F6 5G features a 6.67 inches AMOLED display with a resolution of NA N/A, giving it a pixel density of 446 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The poco F6 5G is powered by a NA processor. It's priced at ₹34,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The F6 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 20 MP for selfies and video calls.
The F6 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 90.
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.67 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 3 GHz |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | HyperOS |
| Launch Date | 50 MP |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 |
| Graphics | NA |
| Processor | 3 GHz |
| Internal Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus |
| Screen Resolution | NA |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Peak Brightness | 2400 nits |
| Height | NA |
| Thickness | NA |
| Weight | NA |
| Width | NA |
| Colours | NA |
| Build Material | NA |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP53 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Sensor | Yes |
| Front Camera Resolution | 20 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 90 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| USB OTG Support | NA |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() POCO F6 5G ₹ 34,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.67 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 20 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | NA |
Ad






Ad
Ad
Ad