Ad
(Expected Price)
The Realme 16t is a ₹29,999 smartphone from realme. It was released in Unknown release date and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.8 inch LCD display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 45W charging.
The 16T has a sleek design. It features a 6.8 inch LCD display. It's 8.88 mm thick and weighs N/A .
The 16T features a 6.8 inch LCD display with a resolution of 720x1570 px (HD+) , giving it a pixel density of 254 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 144 Hz.
The realme 16T is powered by a processor. It's priced at ₹29,999. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 16T has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The 16T is equipped with a 8000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 45W.
| RAM | 6 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Realme UI |
| Processor | 2.4 GHz |
| Battery | 8000 mAh |
| Display | 6.8 inch |
| Front Camera | 16 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | May 22, 2026 (Unofficial) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 MT6835 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Screen Resolution | 720x1570 px (HD+) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Thickness | 8.88 mm |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Flash | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Image Resolution | 3072 x 4096 Pixels |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | Full HD @30 fps HD @30 fps |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 45W |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
![]() Realme 16T ₹ 29,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.8 inch |
| Battery | 8000 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 6 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad





Ad
Ad
Ad