Ad
Available Colors :
Power Bla...
Sporty Or...
The phone boasts impressive specs, including a 6.71 inches IPS LCD display, a Octa core (2.4 GHz, Quad core, Kryo 265 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 265) } processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 18 charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The 10 Power has a sleek design. It features a 6.71 inches IPS LCD display. It's 9.1 mm thick and weighs 203 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The 10 Power features a 6.71 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 268 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 60 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The redmi 10 Power is powered by a Octa core (2.4 GHz, Quad core, Kryo 265 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 265) processor. It's priced at ₹12,499. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The 10 Power has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The 10 Power is equipped with a 6000 mAh. It supports fast charging and can be charged 18.</p>




| Battery | 6000 mAh |
| Display | 6.71 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | MIUI |
| Launch Date | May 21, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| Graphics | Adreno 610 |
| Processor | 2.4 GHz |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 512 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 268 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.71 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 169.5 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 203 |
| Width | 76.5 mm |
| Colours | Power Black, Sporty Orange |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Dimensions | 169.5 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection ,Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 512 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Redmi 10 Power ₹ 12,499 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.71 inches | 6.9 inch | 6.7 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch |
| Battery | 6000 mAh | 6300 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 8 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 8 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 32 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Kryo 265 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 265) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad