Ad
Available Colors :
Silver
Variants:
The Redmi note 4 is a ₹8,999 smartphone from redmi. It was released in 01/22/2017 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.5 inches IPS LCD display, a Octa core, 2 GHz, Cortex A53 processor, a 13 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Note 4 has a sleek design. It features a 5.5 inches IPS LCD display. It's 8.4 mm thick and weighs 165 N/A.
The Note 4 features a 5.5 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 401 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The redmi Note 4 is powered by a Octa core, 2 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹8,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Note 4 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Note 4 is equipped with a 4100 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 4100 mAh |
| Display | 5.5 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v6.0.1 (Marshmallow) |
| Custom Ui | MIUI |
| Launch Date | January 23, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 |
| Graphics | Adreno 506 |
| Processor | 2 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Java | No |
| Applications | Explorer, Mi cloud, Mi Remote |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 128 GB |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 151 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 165 |
| Width | 76 mm |
| Colours | Black, Gold, Grey |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Dimensions | 151 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Fixed Focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4100 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 1.6 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Micro, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Redmi Note 4 ₹ 8,999 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Vivo Y19s 5G ₹ 10,999 | ![]() Vivo T4 Lite ₹ 10,499 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches | 6.74 inch | 6.77 inch | 6.74 inch | 6.74 inch | 6.74 inches |
| Battery | 4100 mAh | 6300 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 8 MP | 13 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core, 2 GHz, Cortex A53 | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad