Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Samsung galaxy a8 plus 2018 is a ₹30,889 smartphone from samsung. It was released in 01/19/2018 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6 inches Super AMOLED display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core + 1.6 GHz, Hexa Core) processor, a 16 MP camera setup, and a battery with Fast charging.
The Samsung Galaxy A8 Plus 2018 has a sleek design. It features a 6 inches Super AMOLED display. It's 8.3 mm thick and weighs 191 N/A.
The Samsung Galaxy A8 Plus 2018 features a 6 inches Super AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 411 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The samsung Samsung Galaxy A8 Plus 2018 is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core + 1.6 GHz, Hexa Core) processor. It's priced at ₹30,889. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Samsung Galaxy A8 Plus 2018 has a 16 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The Samsung Galaxy A8 Plus 2018 is equipped with a 3500 mAh. It supports fast charging and can be charged Fast.
| Battery | 3500 mAh |
| Display | 6 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v7.1.1 (Nougat) |
| Launch Date | January 20, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7885 |
| Graphics | Mali-G71 |
| Processor | 2.2 GHz |
| RAM | 6 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 18.5:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 411 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 159.9 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 191 |
| Width | 75.7 mm |
| Colours | Black, Gold |
| Waterproof | Water resistant, IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 159.9 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Fixed Focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4616 x |
| Rear Camera Resolution | 16 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 16 MP |
| Primary Camera | 16 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Dual |
| Quick Charging | Fast |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 3500 mAh |
| Talktime | 23 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 51.2 GB |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SAR Value | 0.29 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Samsung Samsung Galaxy A8 Plus 2018 ₹ 30,889 | |
|---|---|
| Screen Size | 6 inches |
| Battery | 3500 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 6 GB |
| Rear Camera | 16 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core + 1.6 GHz, Hexa Core) |
Ad






Ad
Ad
Ad