Ad
Available Colors :
Black And...
Variants:
The Videocon metal pro 1 is a ₹4,499 smartphone from videocon. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.25 GHz, Cortex A53 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Videocon Metal Pro 1 has a sleek design. It features a 5 inches IPS LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .
The Videocon Metal Pro 1 features a 5 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 294 ppi. It supports Continuos Shooting. The refresh rate is standard .
The videocon Videocon Metal Pro 1 is powered by a Quad core, 1.25 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹4,499. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Videocon Metal Pro 1 has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 3.2 MP for selfies and video calls.
The Videocon Metal Pro 1 is equipped with a 2450 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 2450 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Launch Date | February 28, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek MT6737 |
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| Processor | 1.25 GHz |
| Java | No |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Colours | Black And Grey |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting |
| Front Camera Resolution | 3.2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 64 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Videocon Mobiles Videocon Metal Pro 1 ₹ 4,499 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2450 mAh |
| Front Camera | 3.2 MP |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Processor | Quad core, 1.25 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad