Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Videocon z55 dash is a ₹5,000 smartphone from videocon. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches IPS LCD display, a Octa core, 1.4 GHz, Cortex A7 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Videocon Z55 Dash has a sleek design. It features a 5 inches IPS LCD display. It's 8.6 mm thick and weighs N/A .
The Videocon Z55 Dash features a 5 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 294 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The videocon Videocon Z55 Dash is powered by a Octa core, 1.4 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹5,000. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Videocon Z55 Dash has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Videocon Z55 Dash is equipped with a 2200 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 2200 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v4.4.2 (Kitkat) |
| Launch Date | August 27, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | 6592 |
| Graphics | Mali-450 MP4 |
| Processor | 1.4 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 144.6 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 71.8 mm |
| Colours | Black, White |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Face detection, Smile detection |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 96 |
| Talktime | 6 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Videocon Mobiles Videocon Z55 Dash ₹ 5,000 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2200 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Processor | Octa core, 1.4 GHz, Cortex A7 |
Ad






Ad
Ad
Ad