Ad





| Brand | Kent |
| Height | 505 cm |
| Width | 270 cm |
| Depth | 380 cm |
| Weight | 12.25 kg |
| Total Capacity | 8 l |
| Membrane Type | UF |
| Purification Stages | 8 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 20 lph |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Mineral RO+MF | ![]() Advanced Plus RO MF MP | ![]() Pep Pro Grand Copper RO + UV + Mineralizer Water Purifier | ![]() Glitz Silver Water Purifier | ![]() Bolt RO+UF Water Purifier Blue | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 8 L | 6 L | 7 L | 7 L | 7 L | 7 L |
| Power Requirement | NA | AC 165 - 240 V | AC 110 - 240 V, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank | RO + MF | RO + MF | RO + UV + Mineraliser | RO + UF | RO + UV + Mineraliser |
Ad
Ad
Ad