Ad
Available Colors :
WHITE
Variants:
The Honor bee is a ₹6,000 smartphone from honor. It was released in 05/10/2015 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.5 inches TFT display, a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Bee has a sleek design. It features a 4.5 inches TFT display. It's 10 mm thick and weighs 170 N/A.
The Bee features a 4.5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 218 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The honor Bee is powered by a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹6,000. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Bee has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The Bee is equipped with a 1730 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1730 mAh |
| Display | 4.5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v4.4 (Kitkat) |
| Custom Ui | EMUI Lite |
| Launch Date | May 11, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| Graphics | Mali-400 MP2 |
| Processor | 1.2 GHz |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 129 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Weight | 170 |
| Width | 66.3 mm |
| Colours | Black, White |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Honor Bee ₹ 6,000 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | ![]() Samsung Galaxy F05 ₹ 7,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches | 6.7 inches |
| Battery | 1730 mAh | 5000 mAh | NA | 5500 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 2 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 1 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP | 8 MP | 8 MP |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad