Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Lg v30 plus is a ₹29,499 smartphone from lg. It was released in 12/17/2017 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6 inches OLED display, a Octa core (2.45 GHz, Quad core, Kryo 280 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 280) processor, a 16 MP camera setup, and a battery with Quick, v3.0 charging.
The V30 Plus has a sleek design. It features a 6 inches OLED display. It's 7.3 mm thick and weighs 158 N/A.
The V30 Plus features a 6 inches OLED display with a resolution of 1440 x, giving it a pixel density of 537 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The lg V30 Plus is powered by a Octa core (2.45 GHz, Quad core, Kryo 280 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 280) processor. It's priced at ₹29,499. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The V30 Plus has a 16 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The V30 Plus is equipped with a 3300 mAh. It supports fast charging and can be charged Quick, v3.0.
| Battery | 3300 mAh |
| Display | 6 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.45 GHz |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v7.1.2 (Nougat) |
| Launch Date | December 18, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 |
| Graphics | Adreno 540 |
| Processor | 2.45 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 2 TB |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 537 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1440 x |
| Screen Size | 6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 151.7 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 158 |
| Width | 75.4 mm |
| Colours | Aurora Black, Cloud Silver, Moroccan Blue, Lavender Violet |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Waterproof | Water resistant, IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 151.7 |
| Rear Camera Features | 8 x |
| Rear Camera Image Resolution | 4616 x |
| Rear Camera Resolution | 16 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Camera | 16 MP |
| Primary Camera | 16 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Physical Aperture | F2.2 |
| Quick Charging | Quick, v3.0 |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 3300 mAh |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 2 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| User Available Storage | 109 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
![]() LG V30 Plus ₹ 29,499 | |
|---|---|
| Screen Size | 6 inches |
| Battery | 3300 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 16 MP |
| Processor | Octa core (2.45 GHz, Quad core, Kryo 280 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 280) |
Ad






Ad
Ad
Ad