Ad
Available Colors :
Lunar Blu...
Nebula Gr...
Eclispe B...
Variants:
The Motorola edge 40 is a ₹29,999 smartphone from motorola. It was released in 05/29/2023 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.55 inches P-OLED display, a Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 68 charging.
The Edge 40 has a sleek design. It features a 6.55 inches P-OLED display. It's 7.4 mm thick and weighs 167 N/A.
The Edge 40 features a 6.55 inches P-OLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 402 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 144 Hz.
The motorola Edge 40 is powered by a Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹29,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Edge 40 has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The Edge 40 is equipped with a 4400 mAh. It supports fast charging and can be charged 68.





| Battery | 4400 mAh |
| Display | 6.55 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.6 GHz |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Launch Date | July 1, 2023 (Expected) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8020 |
| Graphics | Mali-G77 MC9 |
| Processor | 2.6 GHz |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | P-OLED |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.55 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 158.4 mm |
| Thickness | 7.4 mm |
| Weight | 167 |
| Width | 71.9 mm |
| Colours | Nebula Green, Lunar Blue, Eclispe Black, Viva Magenta |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | Yes, Water resistant, IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash. Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 68 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On Screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Motorola Edge 40 ₹ 29,999 | ![]() OnePlus Ace 6 ₹ 29,990 | ![]() Vivo V60 Lite 5G ₹ 29,990 | ![]() Vivo V60e ₹ 29,999 | ![]() OPPO Reno12 F ₹ 29,990 | ![]() Realme 15 Pro 5G ₹ 31,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.55 inches | 6.83 mm | 6.77 inches | 6.77 inch | 6.67 inches | 6.8 inches |
| Battery | 4400 mAh | 7800 mAh | 6500 mAh | 6500 mAh | 5000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 16 MP | 32 MP | 50 MP | 32 MP | 50 MP |
| Ram | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 200 MP | 32 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.8 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad