Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Motorola moto turbo is a ₹31,999 smartphone from motorola. It was released in 03/08/2015 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.2 inches Super AMOLED display, a Quad core, 2.7 GHz, Krait 450 processor, a 21 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Motorola Moto Turbo has a sleek design. It features a 5.2 inches Super AMOLED display. It's 11.2 mm thick and weighs 176 N/A.
The Motorola Moto Turbo features a 5.2 inches Super AMOLED display with a resolution of 1440 x, giving it a pixel density of 565 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The motorola Motorola Moto Turbo is powered by a Quad core, 2.7 GHz, Krait 450 processor. It's priced at ₹31,999. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Motorola Moto Turbo has a 21 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The Motorola Moto Turbo is equipped with a 3900 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 3900 mAh |
| Display | 5.2 inches |
| RAM | 3 GB |
| Processor | 2.7 GHz |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v5.0 (Lollipop) |
| Launch Date | March 9, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 |
| Graphics | Adreno 420 |
| Processor | 2.7 GHz |
| RAM | 3 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | No |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 565 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1440 x |
| Screen Size | 5.2 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 143.5 mm |
| Thickness | 11.2 mm |
| Weight | 176 |
| Width | 73.3 mm |
| Colours | Black |
| Waterproof | Splash proof |
| Dimensions | 143.5 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 4 x |
| Rear Camera Image Resolution | 5288 x |
| Rear Camera Resolution | 21 MP |
| Rear Camera Settings | ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 21 MP |
| Primary Camera | 21 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 3900 mAh |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Infrared Sensor | Yes |
![]() Motorola Motorola Moto Turbo ₹ 31,999 | ![]() OPPO F31 Pro Plus 5G ₹ 32,999 | ![]() Realme 15 Pro 5G ₹ 31,999 | ![]() OnePlus Nord 5 ₹ 31,744 | ![]() Samsung Galaxy A36 5G ₹ 32,999 | ![]() OPPO Reno12 ₹ 31,690 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.2 inches | 6.79 inches | 6.8 inches | 6.83 inch | 6.7 inches | 6.7 inches |
| Battery | 3900 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 6800 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 2 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP | 12 MP | 50 MP |
| Ram | 3 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB |
| Rear Camera | 21 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Quad core, 2.7 GHz, Krait 450 | 2.63 GHz | 2.8 GHz | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (3.1 GHz, Single core, Cortex A78 + 3 GHz, Tri core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad