Ad
Available Colors :
Black
Variants:
POCO M3 Pro 5G price in India is Rs 14999 for the variant with 4 GB RAM and 64 GB storage.
The POCO M3 Pro 5G's 6.5-inch LCD IPS display has a resolution of 1080 x 2400. The big FHD+ display also has a high refresh rate of 90 Hz for seamless animations. For the best viewing experience, the display can reach 400 nits of typical brightness and 500 nits of peak brightness.
The POCO M3 Pro 5G is powered by a MediaTek Dimensity 700 CPU and a Mali G57 GPU. A plus-sized 5000 mAh capacity cell provides more than all-day battery backup and can charge at a fast rate with 18 W fast charging compatibility.
The POCO M3 Pro 5G comes with a 48 MP f/1.79 primary camera with pixel binning support. There are also two 2 MP cameras, one being macro and other depth. The selfie department is handled by a 8 MP camera with 1080p video capturing at 30 frames per second and has EIS.
The POCO M3 Pro 5G includes GPS, WiFi ac, Bluetooth 5.1, and all other contemporary connection protocols. The smartphone also has a MicroSD card port and a microphone headphone jack. The USB Type-C connector on the phone's bottom allows USB on the move as well as USB Gen 2.0 data transfer rates.
The POCO M3 Pro 5G is a fantastic affordable smartphone with an eye-catching design, a useful feature set, and a strong camera focus. Which is virtually the standard for any smartphone.
Pros: Performance, Build quality, Design, Camera.
Cons: OS support, useless 2 MP cameras





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.5 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | MIUI |
| Launch Date | June 8, 2021 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 MT6833 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Fabriacation | 7 nm |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2400 |
| Brightness | 500 nits |
| Screen To Body Ratio Calculated | 83.72 % |
| Peak Brightness | 500 nits |
| Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 90.5 % |
| Height | 161.8 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 190 |
| Width | 75.3 mm |
| Colours | Black, Blue, Yellow |
| Waterproof | splash proof, IP52 |
| Water Resistance | Yes |
| Dimensions | 161.8 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 10x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus x |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Resolution | 48 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Video Recording Features | Movie Frame |
| OIS | No |
| Macro Camera | 2 MP |
| Depth Camera | 2 MP |
| Camera | 48 MP |
| Rear Camera Video Features | Movie Frame |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Primary Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.0 |
| Front Camera Features | fixed-focus |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 172 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 108 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.863 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() POCO M3 Pro 5G ₹ 11,990 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.5 inches | 6.9 inch | 6.7 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch |
| Battery | 5000 mAh | 6300 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 8 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 48 MP | 32 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad