Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Redmi 7a is a ₹6,499 smartphone from redmi. It was released in 07/10/2019 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.45 inches IPS LCD display, a Octa core (2 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.45 GHz, Quad core, Cortex A53) processor, a 12 MP camera setup, and a battery with No charging.
The 7A has a sleek design. It features a 5.45 inches IPS LCD display. It's 9.5 mm thick and weighs 165 N/A.
The 7A features a 5.45 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 295 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode. The refresh rate is standard .
The redmi 7A is powered by a Octa core (2 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.45 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹6,499. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 7A has a 12 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The 7A is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 4000 mAh |
| Display | 5.45 inches |
| RAM | 2 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Build Material | Back: Polycarbonate |
| Storage | 16 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Custom Ui | MIUI |
| Launch Date | July 11, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 439 |
| Graphics | Adreno 505 |
| Processor | 2 GHz |
| RAM | 2 GB |
| Internal Storage | 16 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 295 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5.45 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 146.3 mm |
| Thickness | 9.5 mm |
| Weight | 165 |
| Width | 70.4 mm |
| Colours | Matte Blue, Matte Gold, Matte Black |
| Build Material | Back: Polycarbonate |
| Waterproof | Splash proof |
| Dimensions | 146.3 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 408 |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SAR Value | 0.744 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() Redmi 7A ₹ 6,499 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.45 inches | 6.74 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 4000 mAh | 6300 mAh | 5000 mAh | NA | 5500 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 2 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 12 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP | 8 MP |
| Processor | Octa core (2 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.45 GHz, Quad core, Cortex A53) | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad