Ad
Available Colors :
Cosmic Wh...
Bifrost B...
Space Bla...
Thunder P...
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 6.43 inches AMOLED display, a Octa core (2.05 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) } processor, a 64 MP camera setup, and a battery with 33 charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Note 11 SE has a sleek design. It features a 6.43 inches AMOLED display. It's 8.3 mm thick and weighs 178.8 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Note 11 SE features a 6.43 inches AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 409 ppi. It supports Continuos Shooting, Burst mode. The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The redmi Note 11 SE is powered by a Octa core (2.05 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹11,499. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Note 11 SE has a 64 MP rear camera setup and a front camera with 13 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Note 11 SE is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 33.</p>




| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.43 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.05 GHz |
| Build Material | Back:Plastic |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Launch Date | August 31, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G95 |
| Graphics | Mali-G76 MC4 |
| Processor | 2.05 GHz |
| RAM | 6 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 512 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.43 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 160.4 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 178.8 |
| Width | 74.5 mm |
| Colours | Bifrost Blue, Cosmic White, Space Black, Thunder Purple |
| Build Material | Back:Plastic |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP53 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 160.4 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, Burst mode |
| Camera | 64 MP |
| Primary Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 33 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | No |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 512 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | No |
| SAR Value | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Redmi Note 11 SE ₹ 11,499 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.43 inches | 6.9 inch | 6.7 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch |
| Battery | 5000 mAh | 6300 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 13 MP | 8 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 6 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 64 MP | 32 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.05 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad