Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Iball andi 3.5v genius2 is a ₹2,890 smartphone from iball. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 3.5 inches TFT display, a Single core, 1 GHz, Cortex A7 processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The iBall Andi 3.5V Genius2 has a sleek design. It features a 3.5 inches TFT display. It's N/A thick and weighs N/A .
The iBall Andi 3.5V Genius2 features a 3.5 inches TFT display with a resolution of 320 x, giving it a pixel density of 165 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The iball iBall Andi 3.5V Genius2 is powered by a Single core, 1 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹2,890. The processor is paired with 256 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The iBall Andi 3.5V Genius2 has a 2 MP rear camera setup and a front camera with 0.3 MP for selfies and video calls.
The iBall Andi 3.5V Genius2 is equipped with a 1250 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1250 mAh |
| Display | 3.5 inches |
| RAM | 256 MB |
| Operating System | Android v4.4 (Kitkat) |
| Launch Date | July 13, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1 GHz |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 165 ppi |
| Screen Resolution | 320 x |
| Screen Size | 3.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Colours | Black |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 1600 x |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 512 MB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() IBall Mobiles iBall Andi 3.5V Genius2 ₹ 2,890 | |
|---|---|
| Screen Size | 3.5 inches |
| Battery | 1250 mAh |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Ram | 256 MB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Processor | Single core, 1 GHz, Cortex A7 |
Ad






Ad