Ad
Available Colors :
Knight Bl...
Aurora Bl...
Variants:
The Infinix hot 30 5g is a ₹11,999 smartphone from infinix. It was released in 07/17/2023 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.78 inches IPS LCD display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 18 charging.
The Hot 30 5G has a sleek design. It features a 6.78 inches IPS LCD display. It's 9.1 mm thick and weighs 215 N/A.
The Hot 30 5G features a 6.78 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 396 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The infinix Hot 30 5G is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹11,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Hot 30 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Hot 30 5G is equipped with a 6000 mAh. It supports fast charging and can be charged 18.





| Battery | 6000 mAh |
| Display | 6.78 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Launch Date | July 18, 2023 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | No |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6020 MT6833 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 7 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 168.5 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 215 |
| Width | 76.5 mm |
| Colours | Knight Black, Aurora Blue |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | DTS Sound |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() Infinix Hot 30 5G ₹ 11,999 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.78 inches | 6.9 inch | 6.7 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch |
| Battery | 6000 mAh | 6300 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 8 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 32 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad