Ad
Available Colors :
Cyber Blu...
Ace Black...
Variants:
Vivo iQOO Z3 price in India ranges from Rs 19990 for the entry-level 6/128 GB model
The life-like 6.58-inch screen on the Vivo iQOO Z3 has a screen-to-body ratio of 84.5%. The IPS LCD display features a high refresh rate of 120 Hz with a resolution of 1080 x 2408 with a pixel density of 401 ppi.
Vivo iQOO Z3 is powered by an efficient and reliable Snapdragon 768G 5G SoCbased on a 7 nm process. Under the screen, there is a 4400 mAh battery which can be fast charged upto 55 W for quick charges.
Vivo iQOO Z3 features a 64 MP f/1.8 camera paired with an 8MP 120° ultrawide camera and a 2 MP macro camera with LED flash. For the selfies, there is a 16 MP f/2.0 which supports HDR and 1080p video recording at 30fps.
The Vivo iQOO Z3 includes GPS, WiFi ac, Bluetooth 5.1 LE, and all other current communication standards. For data transfers, the USB Type-C connector is on the bottom of the phone.
Vivo has been making many competitively priced phones, one of which is the iQOO Z3 focused on gamers, it brings hardware which can be seen on much more expensive models.
Positives: Long-lasting battery life; Specifications, microSD expansion
Cons: Camera, Plastic build, IPS LCD display.





| Battery | 4400 mAh |
| Display | 6.58 inches |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | IQOO UI |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 768G G |
| Graphics | Adreno 620 |
| RAM | 6 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.58 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 163.9 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 185.5 |
| Width | 75.3 mm |
| Dimensions | 163.9 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 10 x |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Rear Camera Sensor | ISOCELL Plus |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Sensor | ISOCELL Plus |
| Quick Charging | 55 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4400 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
![]() iQOO Z3 ₹ 19,990 | ![]() Vivo T5x 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y31 Pro 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y37 Pro ₹ 21,499 | ![]() Realme 15T ₹ 20,999 | ![]() Samsung Galaxy A17 5G ₹ 18,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.58 inches | 6.76 inch | 6.72 inches | 6.68 inches | 6.57 inches | 6.7 inches |
| Battery | 4400 mAh | 7200 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 32 MP | 8 MP | 5 MP | 50 MP | 13 MP |
| Ram | 6 GB | 6 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 6 GB |
| Rear Camera | 64 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.5 GHz | 2.4 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad