Ad
Available Colors :
Thunder B...
Meadow Gr...
Variants:
The Redmi 11 prime 5g is a ₹12,999 smartphone from redmi. It was released in 09/04/2022 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.58 inches IPS LCD display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 18 charging.
The 11 Prime 5G has a sleek design. It features a 6.58 inches IPS LCD display. It's 8.9 mm thick and weighs 200 N/A.
The 11 Prime 5G features a 6.58 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 401 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 90 Hz.
The redmi 11 Prime 5G is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹12,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 11 Prime 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The 11 Prime 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 18.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.58 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | MIUI |
| Launch Date | September 6, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 MT6833 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Storage | 64 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass,Glass Victus |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.58 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 164 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 200 |
| Width | 76.1 mm |
| Colours | Meadow Green,Thunder Black |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection ,Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Redmi 11 Prime 5G ₹ 12,999 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Vivo Y11 5G ₹ 14,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.58 inches | 6.9 inch | 6.74 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch |
| Battery | 5000 mAh | 6300 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 32 MP | 13 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad